Duyurular

Fizik Öğretmenleri için Yapılan Akademik bir Çalışmaya Katılım Hakkında (Duyuru Tarihi: 07/Nisan/2015)

Yrd. Doç. Dr. Aytekin Erdem'in konuyla ilgili duyurusunu aşağıda alıntılanan metinde okuyabilirsiniz.

***********************************************

***********************************************

Değerli Lise Yöneticileri ve Fizik Öğretmeni Arkadaşlarım,

2002 yılından günümüze kadar Fen/Fizik Eğitimi konusunda, çoğunlukla Tekirdağ'da olmak üzere Edirne, Çorlu, Malkara, İstanbul ve İzmir'de birçok sayıda seminer, sempozyum ve çalıştay vb. öğretmen katılımlı bilimsel toplantılar düzenledik. Ayrıca bu toplantılardan elde edilen verilerle hazırladığımız bildirileri çeşitli bilimsel toplantılarda sunduk. Eğitim çalışmalarımızı bir grup Türk Fizik Vakfı gönüllüsü öğretim üyesinin (Namık Kemal Üniv., Trakya Üniv., Sakarya Üniv., Kocaeli Üniv., Marmara Üniv., Dokuz Eylül Üniv. ve Boğaziçi Üniv.) katılımı ile gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmalarımızdaki sunuları, çalıştay materyalleri ile bildiri, makale, rapor ve kitap gibi dokümanları da, oluşturduğumuz "www.f2e2-ogretmen.com"adresinden paylaşmaktayız. Çalışmalarımızı web sayfamızdan ayrıntılı olarak izleyebilirsiniz.

Bu sıralardaki araştırmalarımızdan biri  ise, "Liselerde Teknoloji Destekli Fizik Öğretimi" başlıklı bir proje çalışması olup, çalışmanın anket uygulamalarını gerçekleştirmekteyiz (Çalışmanın sonucunda teknoloji destekli fizik öğretiminin sorunları belirlenerek bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ve öğretmen çalıştayları düzenlemek düşüncesindeyiz). Kocaeli Valiliği'nin onayı ile uygulanmak üzere anketlerimizi ildeki liselerin tümüne gönderdik. Ancak henüz yeterli sayıda geri dönüş alamadık. Bu konudaki çabalarımız sürüyor... Tahmin edeceğiniz gibi ankete dayalı çalışmalarda yeterli sayıda veri elde edilmesi çok önemlidir. Aksi durumda çalışma yapılamaz. Bu çalışmanın yarım kalmasına göz yummayacağınız düşüncesiyle, siz meslektaşlarımdan, ekte sunduğum ve online olarak doldurulabilen anketlerimi doldurarak çalışmamıza severek katkıda bulunacağınızı  beklemekteyim. Ayrıca, e-posta adresini bildiğiniz fizik öğretmeni arkadaşlarınızın (yalnızca mesajımı yönlendirdiğinizde) da doldurabilmesi ile anket sayımızın geometrik bir oranda artabileceğini ummaktayım.

Anketlerimi doldurarak çalışmamıza ve dolayısı ile Türk Fizik Eğitimi alanına yapacağınız katkılar  için şimdiden teşekkür eder; sağlık ve mutluluk içinde başarılı bir öğretim süreci dilerim.

Yrd. Doç. Dr. Aytekin ERDEM

Namık Kemal Üniversitesi

Teknik Bilimler MYO

Süleymanpaşa/TEKİRDAĞ

(505) 660 18 39

Not: Fizik öğretmeni arkadaşlar aşağıdaki linklerden anketlerime ulaşıp online olarak doldurabilirler (Anketin sonundaki "Gönder-Submit" butonuna basıldığında veriler online olarak bana ulaşacaktır). Ayrıca mesajımı yönlendirerek başka öğretmen arkadaşların da anketlerimi doldurmalarını sağlayabilirler.

"Öğretmen Anketi"nin bağlantı adresi:

https://docs.google.com/forms/d/19aXBHAfGNSpt4cH56_2AWaHLg47RvAp-jLszGr9k6Pg/viewform

***********************************************

***********************************************

 

ITAP FenLab 2014-2015 Eğitim Yılı 2. Dönem Etkinlikleri Hakkında (Duyuru Tarihi: 05/Ocak/2015)

İleri Teknolojik Araştırma, Projelendirme ve Uluslararası Bilimsel Eğitim Derneği (ITAP) tarafından tasarlanan; ortaokul ve ilkokul öğrencilerine yönelik fen ve matematik müfredatlarına paralel ve müfredatı tamamlar nitelikteki deney, uygulama, gözlem ve projelerden oluşan Fen Laboratuvarı projesi (FenLab) 2014 - 2015 eğitim yılı 2. dönem etkinlikleriyle devam ediyor.
 
FenLab  Ankara etkinlikleri için katılımcı adaylarının sınıflarına göre belirlenen haftalık çalışma takvimi internet sayfasındaki çizelgede yer almaktadır. 2014-2015 eğitim yılı 2. dönem programının başlangıç tarihi 28 Şubat 2014, bitiş tarihi ise 7 Haziran 2015 olarak belirlenmiştir. FenLab eğitim dönemleri 15 haftadan oluşmaktadır. Her bir yaş grubu için minimum grup kontenjanı 10 öğrencidir. Toplu katılım durumları için ek seanslar düzenlenebilecektir.
 
Ayrıntılı bilgi aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır:
 

Saygılarımızla duyurulur,

ITAP

 

Öğretmenler Günü (Duyuru Tarihi: 24/Kasım/2014)

Bilim toplumunun gerektirdiği akılcı, araştıran, sorgulayan, üreten, ürettiğini aktaran, başkalarıyla olduğu kadar kendinle de rekabet edebilen, dostluk, varlık ve insanlık değerleriyle bezenmiş yeni nesillerin yetiştirilmesi ilk başta öğretmenlerimizin ve velilerimizin eserleridir. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin ve velilerimizin öğretmenler gününü kutlar, yeni nesillerin bu şekilde yetiştirilmesinde üstün başarılar dileriz.

Saygılarımızla,
ITAP

 

TÜBİTAK 2014 1. Aşama Sınavını Kazanan Öğretmenlerimiz Hakkında (Duyuru Tarihi: 17/Haziran/2014)

TÜBİTAK tarafından 2014 Mayıs ayında düzenlenen 1. aşama bilim olimpiyat sınavını 20 fizik öğretmeni başarıyla geçmiştir. Bu öğretmenlerin 16'sı ITAP Fizik Olimpiyat Okulu sınıf içi eğitimlerine katılan FOO kursiyerleri ve/veya internet üzerinden uygulanan elektronik sınav soru ve çözümlerinden yararlanan FOO üyesi öğretmenlerdir. 

Sınavı kazanan öğretmenlerin listesine ve ayrıntılara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sınavda başarılı olan tüm öğretmenleri yürekten kutlarız.

Saygılarımızla,

ITAP FOO

 

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu ve Bilkent Üniversitesi Fizik Olimpiyatları işbirliği Hakkında (Duyuru tarihi: 6 Haziran 2014)

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu, 25-27 Haziran 2014 tarihlerinde üçüncüsü düzenlenecek olan geleneksel Bilkent Üniversitesi Fizik Olimpiyat yarışmasının bilimsel organizasyonunda İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ile işbirliği başlatıyor. Rekabetin ve dostluğun birlikte yaşanacağı bu yarışmada sorular ve cevaplar ITAP Fizik Olimpiyat Okulu tarafından düzenlenmekte. Başvuru ve programın ayrıntıları ile ilgili olan bilgilere Bilkent Üniversitesi Fizik Olimpiyatları internet sayfasından erişilebilinmektedir. 

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu ülkemizin bilimsel eğitim ve araştırmalarını güçlendirecek tüm konularda tüm üniversitelerimizle benzer işbirliklerine açık ve hazır olduğunu bir kez daha bildirmektedir. 

Değerli öğretmenlerimizin öğrencilerini 3. Bilkent Üniversitesi Fizik Olimpiyatları konusunda bilgilendirmelerini arzu eder, katılacak olan öğrencilere şimdiden başarılar dileriz. 

Saygılarımızla,

ITAP FOO

 

2014 TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyat Sınavı Hakkında (Duyuru Güncelleme Tarihi: 20.03.2014)

1. Aşama Ulusal Bilim Olimpiyat Sınavı 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi tarafından yürütülecektir.

2014 1. Aşama Sınavı (22. Ulusal Bilim Olimpiyatları Sınavı) ile ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıda bağlantısı bulunan TÜBİTAK sayfasından ve  bu bağlantıdaki dosyadan takip edilebilir

Not: Sınava başvuru tarihi 24 Mart'a uzatılmıştır. Lütfen aşağıda bağlantısı bulunan sayfayı inceleyiniz.

http://tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tubitak-bilim-olimpiyatlari

Kursiyerlerimizin TÜBİTAK ve Anadolu Üniversitesi sayfalarını takip etmelerini tavsiye ederiz.

Saygılarımızla duyurulur.

ITAP FOO

 

Kozmik genleşmenin gözlemlenmesi hakkında (Duyuru tarihi: 19 Mart 2014)

Güney kutbunda BICEP2 (Kozmik galaksidışı polarizasyonun arkaplan görüntüsü) adıyla yapılan gözlemlerde evrenin ilk anlarına ilişkin gravitasyonel dalgaların varlığı kanıtlandı. Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, University of Minnesota, Stanford University, CALTECH ve NASA’s Jet Propulsion Laboratory tarafından ortak olarak yapılan bu buluş evren oluştuğu zaman oluşan yüksek ivmeli genleşmeyle meydana gelen kuvantum gravitasyonel dalgaların gözlemlenmesi olup aynı zamanda gravitasyonel dalgaların Einstein tarafından ortaya atılmasından yaklaşık 100 sene sonra elde edilen ikinci büyük kanıt olma özelliği taşımaktadır.     

Populer seviyede daha ayrıntılı bilgiye http://physicsworld.com/cws/article/news/2014/mar/17/bicep2-finds-first-direct-evidence-of-cosmic-inflation sayfasından ulaşılabilinir.

Bu buluşun gerçekleştirilmesini sağlayan tüm araştırmacılar, mühendisler, öğrenciler ve teknisyenleri kutluyoruz.

Saygılarımızla

ITAP

 

Potansiyel Dergisi Hk. (Duyuru Tarihi: 04/Şubat/2014)
 
Değerli ITAP FOO üyesi,
 
Yıllardır Rusça yayınlanan Potansiyel Dergisi Türkçe'ye çevrilmektedir. Bu yayın, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları, Moskova Fizik ve Teknik Üniversitesi ve Potansiyel Dergisi arasında yapılan eğitim ve bilimdeki işbirliğinin bir ürünüdür.
 
Türkiye’de matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi bilim alanlarının ortaöğretim seviyesindeki yayınlarının çok sınırlı olduğunu bilmekteyiz. Rusça yayınlanan Potansiyel Dergisi ise sözü edilen bilimlerin yanında bilgisayar konusunda da kaliteli yayınlar yapmaktadır. Derginin çevirisiyle Türk öğrencilerini tanıştırmak, Türkiye’de bilim eğitiminin gelişimine önemli bir katkı sağlayacaktır. Dergiyi okuyan öğrenciler, okullarındaki eğitimlerinde dergiden yararlanabileceklerdir. Üst düzey yarışmalara ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerin de bu dergiden büyük fayda elde edebileceklerini düşünüyoruz. Dergi, sadece lise öğrencilerinin değil bilimi seven, konuyla ilgilenen herkes için uygundur.
 
Şu anda ağırlıklı olarak Potansiyel Dergisi'nde yer alan, uzman yazarlar tarafından yazılmış makaleler ve öğrencilerin araştırma projelerinin özetleri seçilmiş ve Türkçe'ye çevrilmiştir. Ancak derginin asıl amacı, faydalı ve onurlu bir işbirliği gerçekleştirmeye davet ettiğimiz ve dergide yer verdiğimiz Türk uzman yazarların ve araştırmacı öğrencilerin bir dergisi olmasıdır. Ayrıca derginin amaçları arasında örneği olmayan uluslararası bir derginin oluşturulması vardır. Yakın zamanda bu derginin İngilizce olarak da yayınlanması hedeflenmektedir. 
 
Dergi afişine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
 
Üyelerimize saygılarımızla duyurulur,
 
Prof. Dr. Recep DİMİTROV
ITAP Fizik Olimpiyat Okulu Yürütücüsü
 
 
ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 2014 Eğitimleri (Duyuru Tarihi: 16/Ocak/2014)
 
ITAP Fizik O.O. 2014 Ocak etkinliklerine katılmak üzere davet edilen ve hazırlık yapan öğretmen arkadaşlarımızın dikkatine!
 
ITAP Fizik O.O. 2014 Ocak 3. ve 4. kademe etkinlikleri, elde olmayan nedenlerden dolayı 2014 yaz dönemine ertelenmiştir.
Etkinlik tarihleri daha sonra duyurulacaktır.
 
ITAP Fizik O.O. 2014 Ocak 3. ve 4. kademe etkinliklerine katılmak üzere hazırlık yapan ve biletlerini satın alan öğretmen arkadaşlarımız, biletlerini iptal, açığa alma veya erteleme gibi girişimlerinde bulunmaları rica olunur.
 
Biletleri ile ilgili bu yoldan çözüm üretilemeyen öğretmen arkadaşlarımız biletlerini Mesut Erol'un [email protected] e-posta adresine (IBAN, banka adı ve şubesi bilgileriyle birlikte) göndermeleri gerekmektedir.
Çözüm üretemeyen arkadaşlarımızın bilet ücretleri ITAP F.O.O tarafından telafi edilecektir.
Süreci hızlandırmak ve olası mağduriyetlerin önüne geçebilmek açısından ricamız, bu maili okuyan arkadaşların yakınındaki arkadaşlarıyla da paylaşmaları olacaktır.
 
Saygılarımızla,
 
ITAP FOO
 
 
ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 2014 Eğitimleri (Duyuru Tarihi: 11/Kasım/2013)
 
ITAP FOO 3. ve 4. kademe etkinlikleri şu tarihlerde gerçekleşecektir;
 
- Lise Ögretmenlerinin 3. Kademe İleri Fizik Egitimi 2014-1 (19 - 30 Ocak 2014)
- Lise Öğretmenlerinin 4. Kademe İleri Fizik Eğitimi 2014-1 (31 Ocak - 10 Şubat 2014)
 
Değerli öğretmenlerimize saygılarımızla duyurulur.
 
ITAP FOO
 
 
Öğretmenler için CERN Eğitimi (Duyuru Tarihi: 11/Kasım/2013)
 
Fizik öğretmenleri başta olmak üzere ülkemizde fen liseleri, bilim ve sanat merkezleri ve Anadolu liselerinde görev yapmakta olan öğretmenlerimize öncelik verecek şekilde CERN Cenevre'de (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde) Türk akademisyenler tarafından Türkçe eğitim verilecektir.
 
İlk eğitim 23 Şubat 2014 tarihinde başlayacaktır.
 
Öğretmenlerimize bu eğitimin tanıtılması ve bu eğitimden yararlanmalarını sağlamak amacıyla http://www.cernegitim.com/ adlı site hazır olup, CERN resmi internet sitesi olan
 
(CERN Eğitim Okulu Türkiye Koordinatörü Hakan Özkaynak)
 
Değerli öğretmenlerimize saygılarımızla duyurulur.
 
ITAP FOO
 
 
ITAP Fizik Olimpiyat Okulu Dördüncü Kademe Eğitimi Hakkında (Duyuru Tarihi: 03/Eylül/2013)
 
ITAP FOO Dördüncü kademe olimpiyat eğitimi 2013 - 2014 eğitim yılı ara tatilinde yapılacaktır.
Ayrıntılar yakında burada ilan edilecektir.
 
Değerli öğretmenlerimize saygılarımızla duyurulur.
 
ITAP FOO

 

ITAP FENLAB Programı hakkında (Duyuru tarihi: 6/Temmuz/2013)

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu ve ITAP Bilim ve Toplum Merkezi işbirliğinde liselere yönelik Milli Eğitim Bakanlığı Müfredatı ile yıllık ve haftalık tabanda uyumlu deney ve uygulama ağırlıklı ITAP Fen Laboratuvarı (ITAP-FENLAB) programı geliştirilmektedir. Deney ve uygulamalar haftalık lise ders programına ek olarak, hafta sonları yapılacak olan seanslarda öğretmenlerin ve öğrencilerin aktif katılımlı deney ve uygulama becerilerini güçlendirecek şekilde tasarlanmaktadır. ITAP FENLAB'ın matematik eğitimini de içeren orta okul müfredatına yönelik bileşkesi ise ITAP Bilim ve Toplum Merkezi tarafından geliştirilmektedir.

Program hakkında bilgi daha sonra verilecektir. 

Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize saygıyla duyurulur.

ITAP FOO

 

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 2013 Eğitimleri Hakkında (Duyuru Tarihi: 20/Haziran/2013)

2013 yazında TÜBİTAK-BİDEB desteğiyle gerçekleştireceğimiz 3. kademe eğitimi 09.09.2013 - 18.09.2013 tarihleri arasında, 2. kademe eğitimi ise 20.09.2013 - 30.09.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

Bu etkinliklere katılmaya hak kazanan öğretmenlerimizin listesi aşağıdaki listelerde yer almaktadır;

2. Kademe Listesi

3. Kademe Listesi

Not: Güncellenen etkinlik tarihleri için MEB izinleri tekrar gönderilmiştir. MEB izin dökümanına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Değerli öğretmenlerimize saygılarımızla duyurulur.

ITAP FOO

 

TÜBİTAK 2013 1. Aşama Sınavını Kazanan Öğretmenlerimiz Hakkında (Duyuru Tarihi: 28/Mayıs/2013)

TÜBİTAK tarafından 2013 geçtiğimiz ay düzenlenen 1. aşama bilim olimpiyat sınavını 28 fizik öğretmeni başarıyla geçmiştir. Bu öğretmenlerin 22'si ITAP Fizik Olimpiyat Okulu sınıf içi eğitimlerine katılan ve neredeyse tamamı internet sınav ve ders videosu uygulamalarından yararlanan FOO üyesi öğretmenlerdir. Öğretmenlerimizin sınav sonrası katılacakları kademe eğitimleri hakkında bilgi daha sonra verilecektir.

Sınavı kazanan öğretmenlerin listesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

TÜBİTAK 1. aşama bilim olimpiyat sınavlarına katılan öğretmenlerimizin değerlendirilmesi ITAP tarafından değil, Ulusal Olimpiyat Komitesi tarafından yapılmaktadır.

Sınavda başarılı olan tüm öğretmenleri yürekten kutluyor ve öğrencilerinin yetiştirilmesi ve FOO eğitimlerine katkıda bulunmaları konusunda beraber çalışmayı ümit ediyoruz.

Saygılarımızla

ITAP FOO

 

Üye sayımız 2000'e yaklaştı (Duyuru tarihi: 23/Nisan/2013) 

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu'nun yurt içinden ve yurt dışından değişik liseler, BİLSEM'ler ve üniversite seviyesinde öğretmen, öğrenci ve akademisyenlerinden birçok üyesi bulunmaktadır. Bu duyurunun tarihi itibarı ile üye sayısı 2000'e yaklaşmıştır.  

Saygıyla duyurulur.

ITAP FOO

 

Türk Hızlandırıcı Merkezi'nde ilk elektron demeti elde edildi (Duyuru tarihi: 17/Nisan/2013)

Türk Hızlandırıcı Merkezi'nin ilk tesisi olarak kurulumu sürmekte olan Elektron Hızlandırıcısı ve Lazer Tesisi (TARLA) ekibi, 2011 yılından bu yana yürütmekte olduğu çalışmalar sonucunda SEL (Serbest Elektron Lazer) üretimi amacıyla elektron hızlandırıcısının ilk demetini 11 Nisan 2013 tarihinde 170 keV enerji ile elde etmiştir. Çalışmalarda, personel güvenliği açısından elektron durdurucusuna yerleştirilen alan detektörleri ile düzenli olarak yapılan radyasyon doz ölçümleri ve kişisel dozimetreler kullanılmaktadır. Yüksek voltaj çalışmaları geliştirilerek daha yüksek enerjili (250 keV) DC elektron demeti üretildikten sonra atmalı yapıda elektron demeti (13 MHz.) üretimi hedeflenmektedir. Gerekli olan elektron diagnostik ekipmanlarını kullanarak elektron parametreleri optimize edildikten sonra ana hızlandırıcı binasına monte edilecek olan enjektör hattına 2014 yılında temin edilecek olan süperiletken modüller dahil edilerek elektron demet enerjisi 40 MeV'e kadar yükseltilecektir.Daha fazla bilgi için: http://thm.ankara.edu.tr/?bil=bil_icerik&icerik_id=131

Türk Hızlandırıcı Merkezi araştırmacı, öğrenci ve mühendislerini yürekten kutlarız.

Saygılarımızla

ITAP

 

2013 yılı 1. Kademe Eğitimlerine Başvurusunu geciktirenlerin dikkatine (Duyuru tarihi: 17/Nisan/2013)

2013 Fizik Olimpiyat Okulu 1. Kademe eğitimlerine yaklaşık 300 öğretmen başvurmuştur. Başvurusunu geciktiren öğretmenlerimiz için son başvuru tarihi 26/Nisan/2013 tarihine kadar uzatılmıştır. 

Öğretmenlerizin dikkatine saygıyla sunulur.

ITAP FOO

 

TÜBİTAK 1. Aşama sınavına hazırlanan öğretmenlerin dikkatine (Duyuru tarihi: 9/Nisan/2013)

ITAP FOO 2013 dönemi ikinci resmi hazırlık sınavı bu hafta içinde yapılacaktır. Değerli öğretmenlerimize saygıyla duyurulur.

ITAP FOO

 

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 2013 yılı 1. Kademe Başvuruları Açıldı (Duyuru tarihi: 10/Mart/2013)

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 1. Kademe eğitimleri bu yıl 17-28/Haziran 2013 ve 13-23/Ağustos 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Etkinliklere yaklaşık 50+50 öğretmenin katılması planlanmaktadır. Online başvurular

http://itap-tthv.org/olimpiyat/basvur.php

adresinde açılmış olup MEB kanalı ile tüm okullara gönderilmiştir. Öğretmenlerimizin dikkatine önemle sunulur.

ITAP FOO

 

ITAP FOO TÜBİTAK 1. Aşama hazırlık sınavları hakkında (Duyuru tarihi: 26/Mart/2013)

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu, yakınlarda yapılacak olan TÜBİTAK 1. Aşama Fizik Olimpiyat Sınavına hazırlık yapan öğretmenlerimize destek olmak amacıyla bir dizi internet sınav uygulamasına devam edecektir. İlk sınavın 27/Mart/2013 Çarşamba tarihinde başlatılması planlanmaktadır. ITAP FOO online sınav uygulamasına katılabilmek için internet sayfasından üye olunması gerekmektedir. Üyeliğin herhangi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Bu duyurumuza ek olarak, ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 2013 yılı 1. kademe eğitimlerine katılmak isteyen öğretmenlerin son başvuru tarihini beklemeyip bir an evvel basvurmaları tavsiye edilmektedir. Yapılan online sınavlara bu öğretmenlerimiz katıldıklarında ve başarılı olduklarında başvurularında sınav notunu da belirtmeleri başvurularının daha sağlıklı şekilde değerlendirilmesine yardımcı olabilecektir.

Saygılarımızla

ITAP FOO

 

Higgs Parçacığı öne sürülmesinden 53 yıl sonra CERN'de gözlemlendi  (Duyuru Tarihi: 15/Mart/2013)

Standart Model’de temel parçacıklara ve W ve Z bozonlarına kütle kazandıran Higgs parçacığı 2012 yılında CERN‘de yapılan deneyde gözlemlenmiş ve kesin sonucun bir kaç ay içinde açıklanacağı bildirilmişti. Deneysel sonuçların incelenmesi sonucu, 14/Mart/2013 tarihinde Higgs parçacığının % 99,99 kesinlikte bulunduğu açıklanmıştır.

Standart Model, 1960′ta Sheldon Glashow‘un elektromanyetik ve zayıf etkileşimleri birleştirmesi, birkaç yıl sonra Steven Weinberg ve Abdus Salam‘ın, 1960′ta Peter Higgs tarafından geliştirilen mekanizmayı bu kuramla birleştirmesi sonucu ortaya çıkmış ve birçok beklenmedik öngörülerde bulunmuştu. Bu model tarafından öngörülen yüksüz akımların 1973′te CERN’te gözlemlenmesinin ardından 1979′da Glashow-Weinberg-Salam’ın Nobel ödülü alması ile geçerliliği perçinlenen ve elektromanyetik, zayıf ve kuvvetli etkileşimleri bir araya toplayarak parçacık fiziğinin en kapsamlı modeli olan Standart Model’in öngörülerini temel parcaçıklara kütle kazandıran Higgs mekanizması daha da güçlendirmişti. Higgs parçacığı kuramsal olarak öngörülmesinden 53 yıl sonra CERN’de gözlemlenmiştir. Bu gözlemle birlikte belli sınırlar içinde geçerliliği olan Standart Model’in bilinen öngörülerinin tamamı deneylerle kanıtlanmış olmaktadır.

Standart Model’in yetersiz kaldığı hususlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında, Standart Model örneğin, bilinen dört kuvvetten genel görelilik teorisinde bulunan yerçekimsel (gravitasyonel) etkileşimleri ihtiva etmemektedir. Bunlara ek olarak, nötrino salınımları, ve nötrino kütlesi gibi hususlarda yetersiz kalmakta, evrenin niye hızlanarak genişlemekte olduğunu açıklamak için öne sürülen karanlık enerji, karanlık madde Standart Model’de bulunmamaktadır.

Higgs parçacığının öngörülmesi ve 53 yıl sonra muhteşem bir deneysel çalışmayla bulunması fizik, matematik, teknoloji ve mühendislik dörtgeninin en büyük  zaferlerinden birisidir. Bu keşfin sonuçları bu dörtgeni güçlendirmiş ve daha da güçlendirecektir. Verilerin alındığı yaratıcı teknoloji harikası CERN  LHC-ATLAS (45 m uzunlukta, 25 m çapında ve kütlesi 7000 ton) ve CERN LHC-CMS (25 m uzunlukta, 15 m çapında ve kütlesi 12.500 ton) dedektörlerinde elde edilen bu başarı 15 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Her iki deneyde ülkemizin de bulunduğu 38 ülkeden 175 araştırma enstitüsünde görevli sırasıyla 3000 ve 3500 araştırmacı görev almıştır. Bu çalışmalar, Physics Letters B cilt:716 (2012) sayfa: 1–29 (ATLAS işbirliği) ve Physics Letters B cilt: 716 (2012) sayfa: 30–61 (CMS işbirliği) referanslarında yayınlanmıştır. Bu sonuçların Peter Higgs ve deneysel çalışmanın liderlerine Nobel Fizik Ödülü kazandırması beklenmektedir. Yürekten kutluyoruz. Saygılarımızla,

ITAP

 

2013 Ocak ayında yapılacak olan 2. ve 3. Kademe eğitimleri için MEB izin Belgesi (Duyuru tarihi: 2/Ocak/2013)

20-30 Ocak ve 27/Ocak-5/Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacak olan ikinci ve üçüncü kademe ITAP Fizik Olimpiyat Okulu eğitimlerine katılması beklenen öğretmenlerin görevli izinli sayılmalarına ilişkin liste Milli Eğitim Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilmiştir. Öğretmenlerimizin katılım işlemlerinde her hangi bir gecikme olmaması için bu resmi yazı (elektronik imzalı) ve katılımcı öğretmenlerin isimlerine ekteki listeden de erişebilmek mümkündür. Katılacak olan katılımcı ve bilim olimpiyat danışmanı öğretmenlerimiz devlet/özel okul müdürlüklerinden bu resmi belgeyi göstererek te izin alabilirler. Herhangi bir sorun yaşandığı taktirde, TÜBİTAK-BİDEB'ten Sayın Güzen Hoşgör (312 468 53 00/3829) ve MEB'den Sayın Salim Erdoğan (312 413 1505) ile bağlantıya geçilebilecektir.

20/01/2013 - 30/01/2013 tarihli 2. kademe eğitimi için MEB izin dökümanına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

27/01/2013 - 05/02/2013 tarihli 3. kademe eğitimi için MEB izin dökümanına bu bağlantıdan ulaşılabilirsiniz.

Saygılarımızla,

ITAP FOO

 

 

2013/Ocak ayı 2. ve 3. Kademe Fizik Olimpiyat Okulları Hakkında (Duyuru tarihi: 2/Aralık/2012)

2012 yılında 1. ve 2. kademe eğitimi alan öğretmenlerimizin 2. ve 3. Kademe eğitimleri şu tarihlerde yapılacaktır:

2. Kademe FOO Eğitimi: [20-30]/Ocak 2013

3. Kademe FOO Eğitimi: [27/Ocak-5/Şubat] 2013

her iki eğitimde de tarihler eğitimin başladığı ilk sabah ve bittiği son akşam günlerini içermektedir. Öğretmenler eğitim başlangıç tarihinden bir gün önce gelmelidirler. Eğitim son günü akşam saatlerinde bitecektir.

Katılacak olan öğretmenlerimize saygıyla duyurulur.

ITAP FOO

 

Igor Dimitrov'un dünya 2.liği (Duyuru eklenme tarihi: 23/Kasım/2012)

ITAP FOO elemanlarından Bahçeşehir fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Igor Dimitrov Brezilya’da liseler arası düzenlenen Uluslararası MOSTRATEC Proje Yarışması ’nda 25 Ülkenin katıldığı 13 branş içerisinde Dünya İkinciliği'ne layık görüldü. Igor ödülünü “Elastiksel Özellikleri Manyetizma ile Kontrol Edilebilen Akıllı Nanokompozit Materyalin Fiziksel Modeli” projesiyle Malzeme Bilimleri dalında kazandı.

Igor Dimitrov şu ana kadar ITAP FOO'nun etkinliklerine üç kez eğitmen olarak katıldı ve alıştırma ve soru çözüm saatlerinde görev aldı. Igor bunun yanında 2012'de TÜBİTAK 1. aşama fizik olimpiyat sınavına da katılan 3000 kişi arasından bu sınavı geçen 50 öğrenciden biri ve şu anda ikinci aşama sınavına hazırlanmakta. İkinci aşama sınavını kazananlar ikinci sınav sonucu yapılan milli kamplardan sonra Uluslararası Fizik Olimpiyat yarışmasına katılacak olan Milli Takıma alınacak olan 5 kişi arasına girmeye aday oluyorlar. 

Igor fizik olimpiyat eğitimini, ITAP FOO yürütücüsü ve eğitmeni ve aynı zamanda Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi fizik olimpiyat takımını çalıştırmakta olan Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi babası Prof. Recep Dimitrov'dan alıyor. Baba-oğul Dimitrov'ları bu yeni başarılarından dolayı yürekten kutluyoruz.

Saygılarımızla,

ITAP 

 

ITAP ile TIFR-HBCSE/Hindistan arasında olimpiyat eğitimi ortaklığı antlaşması Hakkında (Duyuru tarihi: 15/Kasım/2012)

ITAP direktörü 8-10 Kasım 2012 tarihlerinde Hindistan'daki prestijli TATA Institute for Fundamental Research (TIFR)'ı ( http://www.tifr.res.in ) ve TIFR altında faaliyette bulunan Homi Bhabha Center for Science Education (HBCSE)'ı ziyaret etmiş (http://www.hbcse.tifr.res.in) ve her iki kurumda seminerler vermiştir. TIFR dünyanın en saygın bilimsel kurumları arasında yer almakta olup, 1948 yılından bu yana faaliyetlerine ciddi bir devlet desteği altında devam eden master-doktora-doktora sonrası seviyede çalışmalar yapan bir akademik araştırma ve eğitim kurumudur.  HBCSE ise lise olimpiyat eğitiminden, ilköğretime kadar birçok konularda Hindistan'ın en önde gelen kurumudur. Her iki kurum ile yapılan görüşmelerde, akademik ortak çalışmalardan, fizik olimpiyat eğitimine, bilim şenliklerinden, ortak eğitim araç ve gereçlerinin ve yaratıcı deneylerin tasarlanması konularına kadar ortaklık kurulabilecek konular saptanmış olup, işbirliği antlaşması oluşturulmaktadır.

ITAP, ITAP-FOO ve ITAP-BTM olarak uluslararası benzer işbirliklerine büyük önem ve öncelik verilmektedir. Yakın gelecekte uluslararası seviyede ortak etkinlikler düzenlenecek ve öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin aktif katılımlarına ve yararlanmalarına açılacaktır. 

Saygıyla duyurulur.

ITAP

 

 

ITAP FOO 2012 Güz dönemi e-sınavları hakkında (Duyuru eklenme tarihi: 30/Ekim/2012)

FOO 2012 güz dönemi internet üzerinden resmi ve deneme sınavları çok yakında tekrar başlayacaktır.  Tüm üye öğretmenlerimizin ve üye öğrencilerimizin bilgilerini keskinleştirmek amacıyla bu sınavları düzenli bir şekilde takip etmeleri önerilmektedir. Ayrıca 2013 içinde açılacak olan yeni 1. Kademe FOO'larına katılmayı planlayan öğretmenlerimiz için bu sınavlar, geçmişte olduğu gibi ek değerlendirme koşulları yaratacaktır. 

Değerli öğretmenlerimize saygıyla duyurulur.

ITAP FOO

 

 

ITAP FOO internet sayfasına son eklenenler hakkında (Duyuru tarihi: 19/Ekim/2012)

1) "Olimpiyat Okulu Hakkında > Yönetim ve Eğitimciler" sekmesine 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Bilim Olimpiyat Danışmanlığı belgesi alan öğretmenlerimiz eklenmiştir.

2) "Geçmiş Etkinlikler > Katılımcı Listeleri" sekmesine  2012'de  yapılan tüm olimpiyat okullarının katılımcı listeleri eklenmiştir.

Saygıyla duyurulur

ITAP FOO

 

 

11-22 Eylül 2012 2. Kademe Olimpiyat Eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı izinleri hakkında

(Duyuru eklenme tarihi 17/Ağustos/2012)
 
11-22 Eylül 2012 tarihlerinde ITAP Fizik Olimpiyat Okulu'nda düzenlenecek olan 2. Kademe Fizik Olimpiyat Eğitimleri'ne katılacak olan öğretmenlerin görevli izinli sayılabilmeleri için MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nden valiliklere gönderilen yazı ektedir. Görev izni (henüz) ellerine ulaşmayan öğretmenler aşağıdaki resmi MEB yazısını kullanarak direk olarak liselerinden izin alabilmelidirler. Bu listede adı geçen öğretmenler hakkında resmi görev izni yazısı, bu resmi belge gereğince geç de olsa lise müdürlüklerine gelecektir ve lise müdürlüklerinin bu konuda öğretmenlere yardımcı olması eğitimin sağlıklı geçmesine ve kayıpsız başlamasına destek olacaktır.
 
Bu etkinlik ITAP Turunç Kampüsü'nde gerçekleşecektir.
 
 
Saygıyla duyurulur
 
ITAP Fizik Olimpiyat Okulu
 
 

2. Kademe Olimpiyat eğitimleri hakkında  (Duyuru eklenme tarihi: 17/Haziran/2012)

3-13 Haziran ve 16-26 Haziran 2012 tarihleri arasında birinci kademe fizik olimpiyat eğitimi alan eğitmenlerimiz için, 11-22 Eylül 2012 tarihlerinde ikinci kademe eğitimi açılacaktır. 

Saygıyla duyurulur.

ITAP FOO

 

9-20 Temmuz 2012 3. ve 4. Kademe etkinlikleri için Milli Eğitim Bakanlığı izinleri hakkında

(Duyuru eklenme tarihi 15/Haziran/2012)
 
9-20 Temmuz 2012 tarihlerinde ITAP Fizik Olimpiyat Okulu'nda düzenlenecek olan 3. Kademe ve 4. Kademe Fizik Olimpiyat Eğitimlerine katılacak olan öğretmenlerin görevli izinli sayılabilmeleri için MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nden valiliklere gönderilen yazı ektedir. Görev izni henüz ellerine ulaşmayan öğretmenler aşağıdaki resmi MEB yazısını kullanarak direk olarak liselerinden izin alabilmelidirler. Bu listede adı geçen öğretmenler hakkında resmi görev izni yazısı, bu resmi belge gereğince geç de olsa lise müdürlüklerine gelecektir ve lise müdürlüklerinin bu konuda öğretmenlere yardımcı olması eğitimin sağlıklı geçmesine ve kayıpsız başlamasına destek olacaktır.
 
 
Saygıyla duyurulur
 
ITAP Fizik Olimpiyat Okulu
 
 
2012 TÜBİTAK 1. Aşama Sınavını Geçen Öğretmenlerin Listesi
(Duyuru eklenme tarihi 8/Haziran/2012)
 
27 fizik öğretmeni 2012 TÜBİTAK 1. aşama sınavını geçmiştir ve liste ekte sunulmaktadır. Bu öğretmenler ITAP Fizik Olimpiyat Okulunda 9-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında 4. kademe uzmanlık eğitimine alınacaklardır. Başarılı olan öğretmenlere MEB tarafından Bilim Olimpiyat Danışmanlığı sertifikası verilecektir.
 
Fatih Karatepe (Mersin 75. Yıl Anadolu Öğretmen Lisesi)
Zehra Eren Özel (Seviye Dergisi Dershanesi Etlik Şübesi)
Adnan Toprak (Özel Kızılırmak Lisesi)
Aşkın Özdemir (75. Yıl Fen Lisesi)
Muhittin Özdemir (Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi)
İbrahim Çelik (Körfez Fen Lisesi)
Fatih Yılmaz (Özel Evrensel Fen Lisesi)
Burak Gürkan (Tekirdağ Bilim Ve Sanat Merkezi)
Osman Erhan (Özel Muzur Fen Lisesi)
Şenol Özçelik (Terakki Vakfı Okulları)
Adem Sarıhan (Osmaniye Anadolu Lisesi)
Özay Atay (TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi)
Ahmet Uğuz (Mersin Yahya Akel Fen Lisesi)
Ahmet Erkan Bilmez (FMV Erenköy Isık Lisesi)
Kürşat Koyuncu (Köyceyiz Şehit S.Yılmaz Kız Tek. ve Mesl. Lis.)
Ömer Ender Erginoğlu (Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi)
Şener Şahin (T.C M.E.B Adana Fen Lisesi)
Cem Uludağ (Özel İstek Acıbadem Anadolu Lisesi)
Selim Kaymış (Bilecik Anadolu Lisesi)
Özcan Özdemir (Trabzon Yomra Fen Lisesi)
Yalçın Taşdelen (TEV Özel İnanç Türkeş Lisesi)
Sevil Künbet (MEV Koleji Özel Ankara Okulları)
Atilla Yaşar (Balıkesir Özel Fırat Fen Lisesi)
Muhammet Çoruh (TAKEV Fen ve Anadolu Lisesi)
Mustafa Karakuş (Özel Final Okulları Fen Lisesi)
Nilgün Serbest (Daruşşafaka Lisesi)
Timothy Timur (İzmir Fen Lisesi)
 
Saygılarımızla
 
ITAP FOO

 

3-13 Haziran ve 16-26 Haziran 2012 1. Kademe etkinlikleri için Milli Eğitim Bakanlığı izinleri hakkında

(Duyuru eklenme tarihi 29/Mayıs/2012)

Birçok öğretmenimizden MEB izinlerinin çıkmadığı ve henüz liselerine ulaşmadığı haberi gelmektedir. MEB Ortaöğretim Genel Müd. tarafından ilgili yazı 18/Mayıs/2012 tarihinde ilgili genel müdürlüklere ve valiliklere gönderilmiştir. MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nden rica ettik ve bu yazıyı bize gönderdiler. Görev izni henüz ellerine ulaşmayan öğretmenler aşağıdaki resmi MEB yazısını kullanarak direk olarak liselerinden izin alabilmelidirler. Bu listede adı geçen öğretmenler hakkında resmi görev izni yazısı, bu resmi belge gereğince geç de olsa lise müdürlüklerine gelecektir ve lise müdürlüklerinin bu konuda öğretmenlere yardımcı olması eğitimin sağlıklı geçmesine ve kayıpsız başlamasına destek olacaktır.

MEB tarafından gönderilen yazı ve liste

Saygıyla duyurulur

ITAPFOO

 

ITAP FOO 3.,4. ve 2. Kademe Olimpiyat Eğitimleri takvimi (Duyuru tarihi: 21/Mayıs/2012)

2012 yazında yapılması planlanan 3., 4., ve 2. Kademe eğitimleri için öngörülen takvim şu şekildedir:

3. ve 4. Kademe Eğitimleri:  09-20/Temmuz 2012    (ITAP Dereözü Kampüsü

2. Kademe Eğitimi:  11-22/Eylül/2012 (ITAP Turunç Kampüsü)

Ocak 2012 de 2. Kademe eğitimine katılan öğretmenlerin 3. ve 4. Kademe eğitimlerine, 03-13 ve 16-26/Haziran 2012'de birinci kademe eğitimine katılan öğretmenlerin ise 2. Kademe eğitimine katılması beklenmektedir.

Katılacak olan öğretmenlerimize saygıyla duyurulur.

ITAP FOO

 

 

ITAP FOO 1. Kademe Eğitimlerine katılacak olan öğretmenlerin listesi (Duyuru tarihi: 12/Mayıs/2012)

3/Haziran-13/Haziran 2012 ve 16/Haziran-26/Haziran 2012 tarihleri arasında yapılacak olan ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 1. Kademe Eğitimleri'ne katılacak olan öğretmenlerimizin listelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Devlet okullarında görevli olan öğretmenlerimizin izinleri için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştur. Özel okullardan katılacak olan öğretmenlerimiz aşağıdaki listeleri kullanarak müdürlüklerinden izin alabilirler.

3-13 Haziran Katılımcı Listesi

Bu etkinlik 3/Haziran sabahı başlayıp 13/Haziran akşamüstü sona erecektir. Katılımcıların 3/Haziran sabahı ilk derste (saat 09:00'da ) hazır olmaları ve 13/Haziran günü derslerden hemen sonra (saat 17:00 sonrası) şehirlerine dönebilecek olanların dönmeleri beklenmektedir. Katılımcılar 2/Haziran günü saat 15:00'den itibaren yerleşebileceklerdir.   

16-26 Haziran Katılımcı Listesi

Bu etkinlik 16/Haziran sabahı başlayıp 26/Haziran akşamüstü sona erecektir. Katılımcıların 16/Haziran sabahı ilk derste (saat 09:00 da) hazır olmaları ve 26/Haziran günü derslerden hemen sonra (saat 17:00 sonrası) şehirlerine dönebilecek olanların dönmeleri beklenmektedir. Katılımcılar 15/Haziran günü saat 15:00 den itibaren yerleşebileceklerdir.

Her iki 1. kademe eğitimi de ITAP Dereözü kampüsünde gerçekleşecektir. Ulaşım bilgileri yukarıda ITAP'a ulaşım sekmesinde bulunmaktadır.

Değerli  katılımcılarımıza saygıyla duyurulur.

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu

 

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu üyelerinin sayısı 1500'ü aştı (Duyuru eklenme tarihi: 19/Mayıs/2012)

ITAP FOO üyelerinin sayısı 19/Mayıs/2012 tarihi itibarı ile, iki senelik bir süre içerisinde, 1500'ü aşmıştır. Üyelerin yaklaşık % 70'i lise fizik öğretmenleridir. % 20 kadarı lise öğrencileridir. Bunlar dışında çok sayıda üniversite fizik/mühendislik öğrencisi ve hatta fizik ve mühendislik bölümlerinde görev yapmakta olan genç akademisyenler FOO internet sayfasına üye olmuşlardır. FOO internet sayfalarını ziyaret edenlerin sayısı günde 350'e yaklaşmaktadır.  Üye sayısındaki bu artışın nedeni internet üzerinden yapılmakta olan sınavlar, ders videoları, Olimpiyat Okulu başvuruları ve fizik seviyesini yükseltmek isteyenlerlerdir.   ITAP FOO bu yüksek talebin getirdiği büyük sorumlulukların bilincinde olarak amaçlarına ve hedeflerine kilitlenmiştir. 

FOO'na ilginize teşekkür ederiz,

Saygıyla Duyurulur

ITAP FOO

 

TÜBİTAK 1. AŞAMA FİZİK OLİMPİYAT SINAVI BAŞVURULARI HAKKINDA  (Duyuru tarihi: 14 Şubat 2012)

TÜBİTAK tarafından her sene düzenlenen 1. Aşama Fizik Olimpiyat Sınavına, Bilim Olimpiyat Danışmanlığı sertifikası almak amacı ile girmeye hak kazanan fizik öğretmenleri belirlenmiştir. Sınava katılacak olan öğretmenlerimize e-posta yolu ile 19/Şubat/2012 tarihine kadar bilgi gönderilmektedir. Bu öğretmenler

http://basvurular.meb.gov.tr/bsv2/tubitak_ogretmensnv/default.aspx

sayfasında ayrıntıları verilen şekilde başvurularını yapabilirler. Başvurular 2/Mart/2012  tarihinde saat: 23:59:59 'a kadar kadar yukarıda belirtilen internet adresinden yapılabilecektir.  Başvuru kılavuzu ve başvuru işlemleri ile ilgili tüm bilgiler belirtilen internet adresinde bulunmaktadır.

Sınav duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz. Sınava katılacak olan değerli öğretmenlerimize saygıyla duyurur, üstün başarılar dileriz.

ITAP FOO

 

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 2. Kademe Eğitimine katılacak olan öğretmenlerin listesi (Duyuru tarihi 29/Aralık/2011)

24/Ocak-5/Şubat 2012 tarihleri arasında yapılacak olan ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 2. Kademe Eğitimi'ne katılacak olan öğretmenlerimizin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Devlet okullarında görevli olan öğretmenlerimizin izinleri için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştur. Özel okullardan katılacak olan öğretmenlerimiz bu listeyi kullanarak müdürlüklerinden izin alabilirler.  

24/Ocak-5/Şubat 2012 eğitimi Marmaris-Turunç arasında olan ITAP Dereözü kampüsünde gerçekleştirilecektir. Bu kampüse ulaşım bilgileri ve yol tarifi FOO internet sayfamızda ITAP'a ulaşım bilgileri arasında bulunmaktadır.

Değerli  katılımcılarımıza saygıyla duyurulur.

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu

 

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu 2. Kademe Fizik Olimpiyat Eğitimi (Duyuru eklenme tarihi: 19/Kasım/2011)

14-24 Haziran 2011 tarihinde yapılan lise öğretmenlerine yönelik birinci kademe fizik olimpiyat eğitiminin ikinci kademesi 24/Ocak-5/Şubat 2012 tarihinde ITAP'ta yapılacaktır. Bu öğretmenlerimizin 2012 ilkbaharında TÜBİTAK tarafından düzenlenecek olan birinci aşama ulusal fizik olimpiyat sınavına girmeleri beklendiğinden dolayı, bu ikinci kademe eğitimine kayıpsız katılmaları, sayfamızda uygulanan (özellikle resmi) sınavları almaları (ek bilgi: aşağıdaki 25/Ekim/2011 tarihli duyuru) tavsiye edilmektedir.    

Öğretmenlerimize saygıyla duyurulur.

ITAP FOO 

 

 

ITAP Bilim ve Toplum Merkezi internet sayfası hakkında (Duyuru eklenme tarihi: 11/Kasım/2011 )

Bilim ve Toplum Merkezi'nin yeni internet sayfası açılmıştır. Ağustos/2011 ayında yapılan ailelere yönelik bilim şenlikleri ve 2012 şenlik programları hakkında da bilgiye erişebileceğiniz bu sayfa, öğretmenlerimizin, öğrencilerinin, grup halinde okulların ve velilerin dikkatini çekecektir diye düşünüyoruz. 

Daha fazla ayrıntı için:   http://itap-btm.org

Bununla beraber ITAP Fizik Olimpiyat Okulu, ITAP Bilim ve Toplum Merkezi ve genel olarak ITAP Fizik Enstitüsü gruplarını içeren facebook  sayfalarına da yukarıdaki bağlantıdan erişebilmek mümkündür.

Değerli üyelerimize saygıyla duyurulur.

ITAP

 

ITAP FOO resmi sınavlarının değerlendirilmesi hakkında (Duyuru eklenme tarihi: 25/Ekim/2011)

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu tarafından birçok e-sınav düzenlenmektedir. Bu sınavlar arasında 25/Ekim/2011 tarihinden itibaren açılan tüm ... resmi sınavı ... şeklinde belirtilen sınavlarda seçmeli cevaplar ve çözümlerin ITAP FOO tarafından değerlendirilmesi sonucu üstün başarı gösteren öğretmenlerimizin TÜBİTAK birinci aşama olimpiyat sınavında TÜBİTAK tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu aldıkları başarı notlarına bir ek not eklenecektir. Belirtilen üstün başarı konusunda belirleyici ek bilgiler yakında açıklanacaktır.  Bu önemli haber, TÜBİTAK birinci aşama olimpiyat sınavına girmek isteyen tüm öğretmenlerimize saygıyla duyurulur. 

ITAP FOO   

 

e-sınavlar hakkında  (Duyuru eklenme tarihi: 13/Eylül/2011)

ITAP Fizik Olimpiyat Okulu ülkemizde lise fizik eğitiminde çığ etkisi yaratacak bir rekabet ortamı oluşturmuş ve meyvelerini vermeye başlamıştır. 2012 yılında başlanılacak olan tüm eğitimlerde FOO'na katılan öğretmenlerimizin motivasyonlarını daha da artırmak amacıyla, verilen olimpiyat eğitimlerine ek olarak, öğretmenlerimizin dinlenme zamanlarında  gökbilim ve teleskop kullanımı, ucuz ve basit düzenekler ile düşündürücü ve merak uyandırıcı fizik deneylerinin tanıtılması konularında etkinlikler de düzenlenecektir. Bu ek etkinlikler ITAP Oluğtugal Gözlemevi ile Bilim ve Toplum Merkezimizin katkılarıyla gerçekleştirilecektir. 

Yapılmakta olan elektronik deneme sınavları ITAP Fizik olimpiyat okulu birinci kademe (giriş) eğitimleri için elimizde öğretmenlerimizin seviyelerine ilişkin veri oluşturmaktadır. Bu sınavlar birinci kademe eğitimine katılacak yada katılmadan kendini eğitmek isteyen öğretmenlerimiz için kendilerini tanımak ve tanıtmak açısından bulunmaz fırsatlar yaratmaktadır.  Öğretmenlerimizin bu sınavlara girebildikleri kadar girmeleri bu nedenle arzu edilmektedir. Deneme sınavlarına ek olarak birinci kademe eğitimine gelmek isteyen öğretmenlerimiz birinci kademe giriş sınavlarına tabii olmaktadırlar.  Birinci kademe eğitimine katılmak için giriş sınavına katılmak şarttır ve mümkün olduğu kadar deneme sınavına katılmaları kendi yararlarınadır.  

Değerli öğretmenlerimize saygıyla duyurulur.

ITAP FOO

   

DUYURU (18/Mayıs/2011)

ITAP Fizik Olimpiyat Okuluna k